ANLATI

Semih Özcan  DÜNYAGÖRÜŞÜME MEKTUPLAR   -1-


Her zamanki gibi başım cama yaslı. Aramızdaki tartışma nedenlerinden biri de buydu değil mi? Yolculuklarda cam kenarlarında kimin oturacağı. Oysa şimdi cam kenarında oturan benim. Ne o? Yanımda değil misin yoksa? Olur mu canım. Saatlerdir ben kime konuşuyorum. Sürekli gülen ve güldüren senin yüzün değilse içimi ısıtan hangi görüntü, hangi ses?

Ötelerden, çok ötelerden belli belirsiz ışıklar seçiliyor. Kimi ölgün kimi ben buradayım diye bağırırcasına gözümü alıyor. Işıklar.. ışıklar.. her birinde şu an neler yaşanıyor? Her biri ayrı birer dünya. Her biri yaşamın ayrı birer tanığı.. sana söylemiştim anımsarsın, şimdi adı aklımda kalmayan sanırım Fransız bir yazarın bir sözü vardı, ‘‘imge hızla geçen bir arabada gözucuyla görülenlerin özelliği /ya da bıraktıkları’’ ya da buna benzer bir söz. Bu kez hızla giden bir arabadan dışarıdan görülenlerin yansımasını içime sindire sindire yaşıyorum seni. Bu imge o yaşamın imgesi mi, senin mi? Belki ikinizin. İkinizi birbirinizden ayırmak öyle zor ki..ve sen kimsin? Geldik can alıcı soruya. Yıllardır o kadar içli dışlıyız ki seninle, yıllarca öylesine birlikte olduk, yaşadık ki, belki sırf yüzden, tanımıyorum seni. Seni kendimle özdeşleştirmekten belki de. Öylesine bensin ki, dışımdaki varlığına ulaşamıyorum. Ben olduğun sürece seni tanıyamıyorum. Kimi zaman bir sevda sözcüğüsün benim için; kimi zaman güzelliğiyle beni büyüleyen bir kızın adına özgürlük dediğim uçuşan saçlarısın, kimi zaman tükettikçe yaşadığım bir aşk. Kimi zaman hırçınlığım, arada bir de olsa sevincim, özlemlerim belki, belki beni zora koşan uçuk bir sözcük kimi de yaşamıma neden olacak dizi dizi düşünceler yumağı.. Amaçlar.. kırgınlıklar.. yılgınlıklar.. içi içine sığmaz bağırışlar.. hücrelerimin engellenemez başkaldırısı..

İçimde ve dışımda.. ve dışında kalamadığım dünyanın kendisisin. O dünyada söylediğim ve söyleyemediğim sözcüklersin. Görüşümün sorulmadığı bu dünyadaki görüşümsün. Dünyagörüşümsün.

Bundan sonra yalnızca sanadır tüm yazdıklarım. Yazmaktan da öte oturtacağım seni karşıma sürekli sana anlatacağım, sürekli seni dinleyeceğim.

Benden bağımsız kimliğini tanımaya gereksinimim var çünkü, kendime ulaşabilmem için. Ve sonsuza dek seveceğim seni, kendi varoluşum için.


dizin    üst    geri    ileri  
  8  

 SÜJE  /  otuz dördüncü sayı