Paul Eluard   

  SUNU ŞİİRİN GELECEĞİ


I

Ekmek daha yararlıdır şiirden.


II

Esinlenenden çok esinleyen kişidir ozan.


III

Kendilerini seyredenlerle ilgili iyi gösteren aynalar. En güzel aşk şiirlerini yazanlar âşıklar değildir, onlar yazdıkları zaman da kendi sorumlu aşklarını katmazlardı şiirlerine. Gene de bütün bu söylenmiş, uydurulmuş sözlerin yansıması onlar üzerindedir, silinip çıkmaz artık. Bu yansımaya dayanmak ve kesinlikle, boyuna kullanılabilir olmak, yansıtmak ve görmek düşer onlara, sonrasızlığın niteliği.


IV

Ozanın işlevi düşünüler, nesneler, duygular ve eylem düzenleyicinin işlevine dönüşecek.


V

Deniyor ki dünyayı bilimsel olarak incelemek için sözcüklerden ve ilişkilerden yola çıkmak hakkımız değil görevimizdir. Şunu da eklemek gerekir ki bu görev yaşama görevidir ayrıca, ama kendilerinde ölümlerini taşıyan ve artık duvarlara, boşluklara dönüşenlerin yolunca değil, evrenle, devineduran, oluşagelen evrenle birleşerek yaşama görevi.


VI

Özü dile getirmek için az sözcük gerekir bize; bunu gerçekleştirebilmek içinse bütün sözcükler gerekir.


VII

Ozan görünebildiğince görür. Bunun tersi de geçerli. Bir gün her insan ozanın gördüğünü gösterecek. Düşselliğin sonu.


VIII

Görmek anlamaktır, yargılamak, bozup değiştirmek, unutmak ya da unutulmaktır, var olmak ya da yok olmak.


IX

Şiir ancak karşılığını gördüğü andan başlayarak ten ve kan olacaktır. Bu karşılıklılık insanlar arasındaki eşitliğin işlevidir bütünüyle. Ve bu eşitlik hâlâ zayıf kavramlarla tanıyabildiğimiz bir yüksekliğe taşıyacaktır mutluluğu.

Olanak dışı değil o büyük mutluluk.


X

Beğendiğini imzala ancak.


XI

Büyük yayılmalar gösterir gece. Usavurmanın bir "değeri" yoktur bundan yararlanmıyorsa. İyi anlarında bu yayılmalardan kurtulur. Şiir bunları eritir. Aydınlıkların sanatıdır. o.


XII

Bir sözcük oyunu değil. Her şey karşılaştırılabilir her şeyle, her şey yankısını, nedenini, benzeyişini, karşıtlığını, oluşumunu bulur her yerde. Sonsuzluktur bu oluşma.


Paul Eluard


Çeviren : Sait Maden
______________

Kaynak : Şiir Anıtları - 2 / Paul Eluard - Şiirler / Çeviren : Sait Maden  / Cem Yayınevi / 1.Basım : Ağustos 1993  /  © Sait Maden


dizin    üst    geri    ileri  


 

 

 SÜJE  /  Paul Eluard  /  sekiz ocak iki bin on dört      1