MAKALE

Tahir Şilkan  

 

iki üç dört harfli şehirler, kasabalar..


Anayurt Oteli ve Aylak Adam romanlarının usta yazarı Yusuf Atılgan'ın Manisa'nın Hacırahmanlı kasabasında öğretmenlik yapan, Halil Şahan'a 1980-1988 yılları arasında İstanbul'dan yazdığı mektuplar, "Sevgili Halil Kardeş" başlığıyla yayınlanmıştır.

Halil Şahan ile Yusuf Atılgan'ın 1970'li yılların sonuna doğru ilginç bir tanışma hikayesi vardır. İyi bir edebiyat okuru olan öğretmen Halil Şahan, Muğla -Ula'da çalışmaktadır. Ula'dan İzmir, Manisa dolaylarına tayin istemekte ancak tayini yapılmamaktadır. Bir gün kulüpte, ortak arkadaşları savcı onları tanıştırır. Oyun oynarlarken, Ula'ya niçin geldiğini soran Halil Şahan'a Yusuf Atılgan'ın yanıtı şaşırtıcıdır. Üç harfli şehir ve kasabaları merak ettiği için oradadır.


***


2016 yılında çekilen Yüksel Aksu'nun yönetmenliğini yaptığı 'İftarlık Gazoz' ile yine Yüksel Aksu'nun yönettiği 2005 yapımı 'Dondurmam Gaymak' filmine ev sahipliği yapan Ula, bu filmlerden sonra, ülkemizdeki üç harfli şehirlerin en tanınmışlarından biri olmuştur. Geçen yıl Muğla'ya gittiğimizde orada yaşayan arkadaşlarla gittik Ula'ya... O filmlerin çekildiği dükkanları da gördük. 'Dondurmam Gaymak' filminin çekildiği dondurmacıda dondurma bile yedik.


"Kediyi öldüren meraktır" şeklinde atasözünü bilirsiniz. Peki siz meraklı mısınızdır? Sizi bilmem ama ben meraklı birisiyimdir. Yerel ya da genel seçim sonrasında, SEÇSİS sisteminden, oy dağılımını, belediye başkanlığını hangi partinin kazandığını, köy, ilçe, il seçim sonuçlarını günlerce tek tek incelerim. Hep merak ederdim ama Yusuf Atılgan'ın Ula ziyaretinin okuyunca; ülkemizde kaç tane iki, üç, dört harfli il, ilçe olduğunu merak edip araştırdım.

Sanırım herkes biliyordur; Ülkemizde iki harfli tek bir ilçe var: Trabzon'un OF ilçesi.

Peki üç harfli ilçeler ve bağlı olduğu illeri biliyor musunuz? Merakınızı gidereyim. Alfabetik gidersek, ilk ilçemiz Adıyaman'ın TUT ilçesi... Tut, 2014 yerel seçimlerinde, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde belediye başkanlığını kazandığı tek yer. Toplam 2301(iki bin üç yüz bir) oyun kullanıldığı seçimi CHP 1249 oyla kazanmıştı. Merak edip inceledim; 2019 seçimlerinde de CHP yalnız 16 oy farkıyla seçimi yeniden kazanmış.

Afyonkarahisar ilimizin de üç harfli bir ilçesi var: ÇAY... Orayı, üniversiteden bir arkadaşım oralı olduğu için duymuştum ama görmedim. Antalya'nın üç harfli ilçesi: KAŞ... Geçen yıl yaz tatilinde evliliğimizin 25. yılını orada kutladık. Karşısında çok yakın bir Yunan adası var. Meis... Günübirlik ziyaret bile ettik. Arkadaşlarımızın çocukları Kaş'ta vejetaryan-vegan ağırlıklı yemekleri olan güzel bir restoran işletiyorlar. KAŞ üç harfli şehirlerin en turistik olanı olma özelliğini taşıyor.

Çanakkale ilimizdeki üç harfli ilçe İlin ismiyle çok benzeşiyor: ÇAN... Çok tutucu bir yer olduğunu duyardım, 2019 seçimlerinde ÇAN belediye başkanlığını CHP (Millet ittifakı adayı) kazandı.

Denizli'dekinin isminin son harfi farklı: ÇAL... Öğretmen okulunda bir arkadaşım ya Çal'lı ya da Bekili'liydi; Ondan duymuştum ilk kez Çal ismini, on dört yaşındaydım...

Diyarbakır ilimizdeki üç harfli ilçe, yerle bir edilen ve yerine şimdilerde parti kuracağı söylenen zamanın başbakanı (ismi başbakan ama kendi başbakanlık yapmaması istenilen) Ahmet Davutoğlu'nun "Orayı yıktık yerine TOLEDO gibi bir şehir kuracağız" dediği yer: SUR... Anımsayacaksınız, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledildiği 'Dört Ayaklı Minare'nin olduğu ilçe...

Erzurum'un ilçesi olan ÇAT hiçbir bilgim olmayan, görmediğim bir yer. Köyleriyle birlikte, dokuz bin seçmeni olan ÇAT, CHP'nin Erzurum'da en yüksek oya oranına ulaştığı şehirlerden biri.

Eskişehir'in üç harfli ilçesinin ismi HAN...

Ülkemizdeki diğer üç harfli ilçelerin biri Mersin diğeri Niğde ilinde... MUT ve BOR... Mut, üniversiteden ev arkadaşımın şehriydi; üniversitede okurken gitmiştik. Çok mesut olduğumuz bir gün geçirdiğimiz bir şehir. Meydandaki yüksek ağaçların altında oturmuştuk.

BOR... Vergi denetmenliği yaparken sürgün olduğum Niğde'ye bağlı bir ilçe. Niğde kadar "meşhur", atasözlerine konu olmuş... Ülkemizin en önemli deneme yazarlarından Uğur Kökden'in "Unutmayı Bir Öğrenebilsem" başlıklı anı kitabından öğrendiğime göre, 1940'lı yıllarda çok güzel bir kütüphanesi olan şehir. Memuriyetimin son yılında çalıştığım yerlerden biri... Şeker Fabrikası, Halı Fabrikası ve atasözüyle ünlü şehir: BOR...

Unuttuğum üç harfli başka şehir var mı acaba? Hiç şüphesiz VAN ve MUŞ'u unutmuş değilim. Koskoca şehirler nasıl unuturum; görmedim henüz ama çok merak ettiğim Denizi olan bir şehir VAN...


***


Dört harfli ilçeleri yalnızca sayacağım; yoksa bu yazı bitmeyecek... Merak eden hangi ilde olduğunu araştırsın zahmet ederek...

Feke, Göle, Ayaş, Bala, Aksu, Çine, Söke, Köşk, Genç, Kiğı, Kale, Ulus, Biga, Orta, Kulp, Eğil, Hani, Lice, Enez, Palu, Oltu, Olur, İliç, Alpu, Köse, Aksu, Şile, Buca, Urla, Tire, Foça, Ağlu, Araç, Küre, Cide, Kulu, Vize, Emet, Soma, Kula, Kale, Ünye, Eruh, Zara, Ulaş, Zile, Eşme, İdil...

Ağrı, Bolu, Uşak, Kars, Ordu ve Rize de dört harfli il merkezi şehirlerimiz…

dizin    üst    geri    ileri    
 43 

 süje