DENEME

Veli Yalçın  BİTMİŞ BİR AŞKIN ANISINA


İyimser bir aşka ihtiyacım var. Çünkü aşkın düşlerine kar yağmaz. Olsa olsa yağmurda ıslanır. Aşk, kurulu düzene başkaldırıdır.

Neon ışıklarıyla aydınlatılan rengarenk caddelerin kuytu karanlıklarında kaybolan gölgesini aradım. En son sesi terk etti beni. Saçları deniz dalgalarını andırırdı. Yüzümü hep orada yıkardım. Çok uzaklarda gelen şarkının sözlerini ikimiz de çok severdik. Şimdi bitmiş bir aşkın en son anısı, yakında o da terk eder beni.

Mavilikler uzak, yollar engel. "Unut" diyor. Herkese anlatıyorum, kimse anlamıyor. Onu düşünüyorum, aklıma adalar geliyor. Köprünün üstündeyim. Vapurlar düdüklerini çalıyorlar. Yaşadığım kentin üstüne kar yağıyor. Uyursam unuturum belki.

İyimser bir aşka ihtiyacım var. Kar yağmasın, yağmurda ıslanayım. Biliyorum. O, şimdi beni düşünüyor. Dudaklarının kenarında umursamaz bir gülümseme ile. Bilenler biliyor. O, susuyor.

Kar yağıyor. Her yer bembeyaz. Kaç kış yaşadık, sayısını unuttum. Baharlar kurtarılmış bölgemizdi. Gözlerim, nohut oda, bakla sofa, evlerin perde arkasında gelişini beklerdi. Adalar sessiz, bütün evler ışıklarını söndürmüş.

İyimser bir aşka ihtiyacım var. Yürüyorum. Anılar peşimde. Sen beni görmezden gel. Çünkü ben de öyle yapacağım. İçeri girdim. Kapı kapandı.

"önüm arkam sağım solum sobe
saklanmayan ebe
elma dersem çık
armut dersem çıkma"

Senden ayrılalı, elmayı da armutu da unuttum. İyimser bir aşka ihtiyacım var.


dizin    üst    geri    ileri  

  23 

 SÜJE  /  otuz üçüncü sayı