DENEME

Mithat Güzel  BAŞA ÇALINMIŞ BİR DÜZİNE VALS ADIMI1. Girişte, kürkü ve çayırları okşanıp alakonulmuş bir kadından söz ediyorum.

2. Karanlığa ( : Bir BALO salonuna) atan kendini ; gölgeyi (ola ki gölgesini) altedebilmek için.

3. Uzun bir koridor boyunca sakınmış mıydı ; dönemeçlerde uçuyordu işte makyaj.

4. İyi bildiği yadırgamayı yadırgamıyor hanidir ; (içerde kuşatılınca) +1'in kırılgan tacıyla yapacak (ne yapsa; bir içki ; bir kaç selamlaşma, kısa bir dans), derken x1'in kenar kubbesi ; bir içki ; bir kaç selamlaşma, kısa bir dans ( ; imece)

5. Yol verdirecek mührü yüzünde denerken ; içeteğinin altındaki buzulu da yokluyordu (alışkı ve bıçak arasında gidip-gelecek bir zaman).

6. İçeri girecek

7. (bir otomobil farıydı: Görüyordu +1) çınlayacak - kulaklarını iki el gibi kapamış - sessizlik

8. Far gecede ; yarı-bildik ağaç gövdelerinde (birkaç kanat çakımı ; baykuş, yarasa : Issız gecekuşları) gezinecek...şimdi, duruşun çifte topuk sesiyle herşey bitmiş gibidir ki
üç

9. herşey ; ama, yalnız içeverilenbirnefes ; sönümsüz, alabildiğine ağır içe verilen bir nefe

10. ssdönüverecektir tam üstüne kalabalığın ; kalabalığın tam üstü kımıldanış gibi gelecektir ona ; çünkü kalabalığın dönüverecektir üstüne tam, Far.

11. Şişereksaydamlaşmışdevbirişkembekesesi de olsa şu güzel basınç, şaşırtmayacaktır : Bilinebilen evrende yalnız insan, büyüğünden ürkmeyebilir ; sorgu zamanı küçülterek (küçülttüğü için) yapabilir onun kaydını : Bükebilir.

12. Arzulamıştır bu anı ; BALONUN üzerine davranırken gülümseyecektir.Evet gülümsüyor ; zifirin içinde, çok ötedeki sandaldan görülebiliyor bu : Çünkü (derişik adımlarla, kayalardan) şimdi kendini bırakacağı suya ve uzun-koyu gölgesinin yarıya dek örttüğü, yatan öteki gövdeye olduğu kadar, yüzüne de vuruyor da ondan :

Patlamadan bu yana karşı kıyıda süregelen yangın..

 

dizin    üst    geri    ileri  

  34 

 SÜJE  /  Mithat Güzel  / yirmi altı eylül iki bin on dört     6