10 ŞUBAT 2003, Pazartesi  
 
posta  

 

"ÖLDÜRMEK SAPIKLIĞI;
BİR FAZLASI İÇİN KENDİNE!"


YA DA 


TEKNOHÜKÜMDAR'LI GÜNLERİN EŞİĞİNDE!


Anlaşıldı!  Hiçbir girişim bu savaşı engelleyemeyecek. Gerçi kaç girişim oldu ki, birkaç insandı, birkaç bilinç ve kimse duymadı zaten onları ve zaten onlar da kimseye duyurmak adına yapmadılar yaptıklarını, sadece  insan seviyesine eriştikleri için yaptılar yapacaklarını: karşı  durdular! Karşı durdular o en "ilkel" varoluşa, o en korkunç şeye;  "öldürmek sapıklığı; bir fazlası için kendine" olan o egoist içgüdüye! Ama olmadı. Olmazdı da! Onlar da biliyordu bu karşı duruşların bir işe yaramayacağını, ama, insan olmanın gereği karşı durdular ve bazıları ve belki de hepsi, bu karşı duranlardan hepsi hiç bir çıkarları olmadan ölecek: Spartaküs gibi, Bedreddin gibi, Che gibi... Ve bu savaş çok ölü taşıyacak tarihe, önceki savaşlar gibi. Önceki savaşlar gibi çok üzdürecek savaş dışında kalanları, çok ağlatacak ve kahredecek ve lanetletecek her  savaş sonrası olduğu gibi ve savaş dışında kalanlar savaş dışında kaldıkları için dua edecekler tanrılarına. Ve savaş içinde olup da savaşın kendilerinden uzakta bir yerlerde olmasının korkusuzluğunu yaşayanlarsa sadece savaşa gönderdikleri çocuklarının korkusunu yaşayacaklar ve o çocuklarının kendilerine bağışlanması için yalvaracaklar tanrılarına ve yalnızca kendi çocukları için  yalvaracaklar; kapı komşusunun değil, kendi çocuğu için! Tanrıları hiçbir şey söylemeyecek onlara. Ama onlar yine de dua edecek her savaşta ve sonrasında olduğu gibi. 

 
Ama bu savaş, önceki savaşlara benzemeyecek!

Bu savaşın bir farklılığı olacak diğer savaşlardan. Bu savaş, "Teknohükümdar"ı  yaratacak bir savaş olacak. Önceki savaşların geldi-geçtiliği olmayacak bu savaşta.  Hep sürecek. Ve kutsanacak tüm din adamlarınca bu savaşın "Teknohükümdar"ı geçtiğinde iktidara. Ve işte o zaman, birileri, insan seviyesine erişmek için, daha önceleri birçok savaşta ve  savaş sonrasında öğrenmesi gerekeni belki şimdi, belki bu savaşta,  belki bu savaştan sonra öğrenecek: insanı insan yapan nedir'i!  

Öğrenmezse, eğer öğrenmezse bunu, vahşet hakim olacak tüm dünyaya. Ve hep ölüm kol gezecek. Ve bu ne bir film, ne bir oyun, ne bir kurgu olacak, kendisi olacak yaşanmazlığın, ta kendisi!

 

Ivy(*), sevgili kedi Ivy. Nasıl anlatsam sana! Savaş denen bir şey var! Sen hiç yaşamadın, ben de. Hani şu sizin nedensiz yere avladığınız  kelebek misali, fare misali, ama düşün ki binlercesini, ama düşün ki onbinlercesini ve  hatta milyonlarcasını ve hatta milyarlarcasını düşün; işte öyle bir şey! İçgüdüyle! Ama siz hayvansınız ve her ne kadar da anlamsız bir öldürme içinde olsanız da mazur görülebilir bir suç kapsamındasınız, dedim ya, siz hayvansınız ve hatta ihtiyaç  fazlası öldürme hakkına da bir nebze olsun sahipsiniz doymak adına! Ya onlar, o kim maskesi takmış kimikim oldukları anlaşılmayanlar... Ne doymaktır onların amacı ne doyurmak yavrularını. Öldürmek görevini  üstlenmiş öldürücülerdir onlar! Bu bir salgın hastalıktır sevgili Ivy, öyle bir bulaşıcıdır ki, binlerce yıldır baş edilemedi bununla: ÖLDÜRMEK SAPIKLIĞI!  BİR FAZLASI İÇİN KENDİNE!  İşte budur mikrobun tanımı, ama gel gör ki bulunamadı çaresi. Çok ölüler verdi insanlaşmışlar bu mikropla savaşta, yeni bir dünya kuracak kadar çok ölü. Öyle bir mikroptur ki bu, bazen  gizlenir yıllarca. Kolladığı hep evrimini  tamamlamamış insandır. Ve en güçsüz düştüğü vakit bu insan zümresi, bir bakarsın çıkagelir bir yerlerden, yayılır, hem de öyle bir yayılır ki, veba masum kalır bu murdarın yanında.


Savaş denen bir şey var! Sen hiç yaşamadın sevgili Ivy, ben de. Ama yaşatacaklar sevgili Ivy, sana da, bana da yaşatacaklar, tıpkı birçoklarına yaşattıkları gibi. Birçoklarını öldürdükleri gibi bizi de öldürecekler belki Ivy. Çünkü, ülkeleri "SUÇLULAR İKTİDARI" yönetiyor Ivy ve onun için suç olmuyor öldürmek!


Ve bunu öğrenmesi gerekiyor insan olmak isteyen kim varsa Ivy, biran önce öğrenmesi gerekiyor, çünkü fazla zaman yok, yok Ivy, sizler için de yok maalesef, hiçbir canlı için yok fazla zaman. İnsan olmak nedir'i  öğrenmek gerekiyor bir an önce? Başka şans yok! Şansı yok hiç kimsenin, hiçbir şeyin şansı yok başka; eğer insan olmak nedir'i öğrenmezlerse! 

Yoksa!... "Teknohükümdar"lı bir dünya kurulacak ve bu dünya kendi ölümüne mührü basacak!


Düşünebiliyor musun Ivy, bu gizemli uzayda, bu güzelim dünya ne hale gelecek ve hiçbir örneği kalmadan, hiçbir izi kalmadan onca gelişmiş bu türün varlığı silinecek.  Ben düşünmek istemiyorum sevgili Ivy, çünkü böyle olmayacak, kesinlikle olmayacak, biliyorum!

İnsan başaracak!

 

Merak Edene Not:

(*) Ivy : Sarmaşık   Biri tarafından konulmuş bir kedi adı. Adı konulduktan sonra terkedilmiş o kedi benim sevgili Ivy'im oldu yıllar önce ve bu günlerdeyiz.

yazı arşivi     başa dön